دعاهاى قرآنى قنوت

قنوت در لغت به معنى فرمانبردارى کردن و یا اطاعت همراه با تواضع براى خداست و همان طور که مى دانید خواندن آن در نماز، مستحب است. اما بر روى خواندن قنوت در نماز توصیه هاى فراوانى شده است. در قنوت هر ذکرى که خوانده شود، کافى است و حتى مى توان تنها به ذکر یک صلوات اکتفا کرد.

شما مى توانید به هر زبانى که دوست دارید در قنوت دعا بخوانید و  الزامى به عربى خواندن آن نیست و مى توانید به راحتى به زبان فارسى یا هر زبان دیگرى دعا بخوانید. اما چه بهتر است که دعاهایى که براى خواندن در قنوت انتخاب مى کنیم از کلام الله یا همان قرآن کریم باشد. در این جا کار را ساده و تعدادى از دعاهاى قرآنى قنوت را انتخاب کرده ایم. 

 

رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَیْنِ لَکَ وَمِن ذُرِّیَّتِنَا أُمَّهً مُّسْلِمَهً لَّکَ وَأَرِنَا مَنَاسِکَنَا وَتُبْ عَلَیْنَآ إِنَّکَ أَنتَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ (۱۲۸، بقره)

ترجمه: پروردگارا! ما را تسلیم فرمان خود قرار ده و از دودمان ما امتى که تسلیم فرمانت باشند (به وجود آور) . طرز عبادتمان را به نشان ده و توبه ما را بپذیر، که تو توبه پذیر مهربانى.

 

 

رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَیْنَا صَبْرًا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِینَ (۲۵۰، بقره)

ترجمه: پروردگارا! پیمانه شکیبایى و استقامت را بر ما بریز؛ و قدم هاى ما را ثابت بدار؛ و ما را بر جمعیت کافران پیروز بگردان.

 

 

رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنکَ رَحْمَهً إِنَّکَ أَنتَ الْوَهَّابُ (۸، آل عمران)

ترجمه: (راسخان در علم مى گویند:) پروردگارا! دل هایمان را، بعد از آن که هدایت کردی، (از راه حق) منحرف مگردان؛ و از سوى خود رحمتى بر ما ببخش، زیرا تو بخشنده اى.

 

 

ربَّنَا اغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَإِسْرَافَنَا فِى أَمْرِنَا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِینَ (۱۴۷، آل عمران)

ترجمه: پروردگارا! گناهان ما را ببخش؛ و از تندروى هاى ما در کارها، چشم پوشى کن. قدم هاى ما را استوار بدار؛ و ما را بر جمعیت کافر پیروز گردان.

 

 

رَّبِّ أَدْخِلْنِى مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِى مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّى مِن لَّدُنکَ سُلْطَانًا نَّصِیرًا (۸۰، اسراء)

ترجمه: پروردگارا! مرا (در هر کار) با صداقت وارد کن، و با صداقت خارج ساز؛ و از سوى خود، حجتى یارى کننده برایم قرار ده.

 

 

رَبِّ اغْفِرْ لِى وَلِوَالِدَیَّ وَلِمَن دَخَلَ بَیْتِىَ مُؤْمِنًا وَلِلْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَلَا تَزِدِ الظَّالِمِینَ إِلَّا تَبَارًا (۲۸، نوح)

ترجمه: پروردگارا! مرا، و پدرم و مادرم و تمام کسانى را که با ایمان وارد خانه من شدند، و جمیع مردان و زنان با ایمان را بیامرز؛ و ظالمان را جز هلاکت میفزا!

 

 

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونَا بِالْإِیمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِى قُلُوبِنَا غِلًّا لِّلَّذِینَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّکَ رَؤُوفٌ رَّحِیمٌ (۱۰، حشر)

ترجمه: پروردگارا! ما و برادرانمان را که در ایمان بر ما پیشى گرفتند بیامرز، و در دلهایمان حسد و کینه اى نسبت به مومنان قرار مده. پروردگارا تو مهربان و رحیمى.

 

 

رَبِّ هَبْ لِى حُکْمًا وَأَلْحِقْنِى بِالصَّالِحِینَ (۸۳، شعراء)

ترجمه: پروردگارا! به من علم و دانش ببخش، و مرا به صالحان ملحق کن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *