شبهه:بر طبق آیات قرآن،خداوند در کنار رگ گردن بر روی تخت الله که روی آب شناور است نشسته است!!!

شبهه:

در یکی از آیات قرآن ، الله می گوید : ما از رگ گردن شما ، به شما نزدیک تریم ( ق /16 ) و در جای دیگر می گوید : الله بر روی تختش نشسته است ( حدید/4 ) و در جای دیگر می گوید : تخت الله بر روی آب بنا شده است (  هود /7 ) واز مجموع این سه آیه، چنین بر می آید که در کنار رگ گردن آن قدر آب وجود دارد که تخت الله بر روی آب شناور است و الله نیز بر روی آن تخت نشسته است !!!

تذکّر : از شما مخاطبین گرامی تقاضا داریم ، به جهت تندی و زننده بودنِ این شبهه ، جواب شبهه را به دقّت مطالعه فرمائید تا با خیالبافی های اشکال کننده کاملاً آشنا شوید .

پاسخ: 

قبل از بیان جواب ،لازم است به نکته ای اشاره کنیم :

نکته : آیات قرآن بر دو قسمند :

قسم اوّل : آیات مُحکم و آن آیاتی هستند که معنای آنها روشن است و جای گفتگو و بحث ندارند ، مانند « قل هو الله احد »  بگو :

خداوند یکتا و یگانه است . « لیس کمثله شی » مانند خداوند چیزی نیست  « للذکر مثل حظ الاُنثیین » ( درمسأله ارث )  برای پسر ، مثل سهم دو دختر است .

قسم دوّم : آیات مُتشابه و آن آیاتی هستند که احتمالات مختلف در مورد َآن داده می شود و در بدو نظر ، ممکن است در ذهن مخاطب ، معنائی غیر از معنای صحیح خطور کند مانند بعضی از صفاتی که در مورد خداوند در قرآن آمده است ، مثل « یدالله فوق ایدیهم » یعنی دست خداوند بالای تمام دست هاست . در ابتدای اَمر ، به ذهن مخاطب چنین می آید که خداوند واقعاً مثل ما انسان ها دست دارد ، در حالی که کلمه « ید الله » کنایه از قدرتِ خداوند است .

تمام آیاتی که در متنِ شبهه ذکر شده ، از متشابهات قرآن است . از باب مثال : آیه ای که اشکال کننده در مورد تخت خداوند مطرح کرده ، آیه 4 سوره مبارکه حدید است که خداوند متعال می فرماید :  « ثم استوی علی العرش » معنای اولیه آیه آن است که خداوند چهار زانو بر عرش ( تخت پادشاهی ) نشسته است ! اما این معنا مراد خداوند نیست بلکه طبقِ روایتی که از امام باقر علیه السلام وارد شده ، این جمله کنایه از آن است که خداوند بر همه چیز احاطه دارد و انسان ها باید در تمام افعال خود ، نهایت دقّت را داشته باشند .
( چرا که او از مقام عرش نظاره گر اعمال ماست )

بنابراین ، منشاء اشکال و شبهه به آنجا بر می گردد که اشکال کننده از متشابه و کنائی بودنِ آیات مطّلع نبوده است .

و اما جواب اشکال :

برای رسیدن به جواب ، نیاز است که ما هر یک از آیات را به تفصیل بررسی کنیم تا ببینیم این آیات کنایه از چه مطلبی هستند .

آیه اوّل : سوره ق آیه 16 : « و نحن اقربُ مِن حَبل الورید » ما از رگ گردن شما به شما نزدیک تر هستیم .

توضیح : حیاتِ جسمانی ما وابسته به رگی است که خون را به طور مرتّب از یک سو وارد قلب و از یک سو خارج کرده و به تمام اعضا می رساند که اگر یک لحظه در عمل آن وقفه ایجاد شود ، فوراً مرگ به سراغ ما می آید . در این آیه ، از این رگ تعبیر به ورید شده است . بنابراین مراد از حبل الورید ، تمام جانِ آدمی است

( چرا که جان آدمی وابسته به رگِ قلب یا به تعبیر بعضی ها رگ گردن است ) و می خواهد بفرماید که : خداوند از جانِ آدمی نیز به او نزدیک تر است .

**« نزدیکی خداوند از جان آدمی به او ، کنایه از آگاهی کامل خداوند از اعمال و رفتار ما انسان ها است . »

آیه دوّم : سوره حدید آیه 4 : « ثم استوی علی العرش » خداوند بر عرش نشسته الست .

توضیح :  همچنان که در مقدمه عرض کردیم ؛ این آیه کنایه از این است که خداوند بر تمام اعمال ما نظاره گر است . از احمدابن حنبل که از بزرگان اهل سنت است ، سؤال کردند : منظور از این آیه که می گوید : « خداوند بر عرش نشسته است » چیست ؟ احمد ابن حنبل در جواب گفت : ما نمی دانیم چیست ، سؤال نکنید که بدعت است ! امّا همین سوال را وقتی از امام باقر علیه السلام پرسیدند ، فرمود : « اعلم انک لن تخلو من عین الله فانظر کیف تکون فان لم تکن تراه فانه یراکَ» 

این جمله کنایه است و می خواهد بفرماید که تو هرگز از دیدگاه خدا خالی نیستی و همیشه او تو را می بیند ، پس در اعمال خود بنگر که به چه نحو عمل می کنی .اگر تو خدا را نمی بینی ، بدان که او تو را می بیند .

**« بنابراین ، این آیه هم مانند آیه قبل ، کنایه از آن است که خداوند بر تمامِ اعمال ما نظاره گر است و از تمام رفتار ما آگاهی دارد .»

آیه سوّم : سوره هود آیه 7 : « و هو الذی خلق السماوات والارض فی سته ایام و کام عرشه علی الماء  » یعنی او کسی است که خلق کرده است آسمان و زمین را در شش روز در حالی که تخت او بر آب بوده است !

توضیح : برای توضیحِ این آیه ، باید با دو مفهوم عرش و ماه آشنا شویم :

واژه عرش : به تخت های سلاطین و پادشاهان گفته می شود . از طرفی ، هم در زبان عرب و هم در زبان فارسی ، از عرش یا همان تخت پادشاهی برای کنایه ازقدرت استفاده می کنند یعنی زمانی که می گویند : تخت فلان پادشاه از بین رفت ، به معنی این است که قدرت او تمام شد . بر همین اساس ، زمانی که کلمه عرش در مورد خداوند بکار می رود ، یقیناً تمام پهنه هستی را در بر می گیرد ، چرا که قدرت او بی حدّ و حصر است و همه هستی را شامل می شود . خلاصه این که :

عرش الهی یعنی تمام پهنه هستی که تحت قدرت خداوند است.

واژه ماء :  دو معنا دارد 1- به معنای همین آبی است که برای رفع تشنگی از آن استفاده می کنیم . 2- به معنای هر مایع روان ، مانند فلزاتی که مُذاب شده و مایع و روان گشته اند .

با توجه به توضیحی که در مورد این دو واژه داشتیم ، می گوئیم : خداوند می فرماید : عرشِ خداوند ( یعنی همه هستی که تحت قدرت اوست) از ماء( مواد مذاب ) تشکیل شده است ، یعنی روزی تمام هستی مواد مذاب بوده است ( که منظور گازهای بسیار فشرده است که به شکل مواد مذاب بود ) . بنابراین این آیه به صورت کنایه ، به ابتدای خلقت کائنات اشاره دارد .

خلاصه جواب :

در هر سه آیه ازکنایه استفاده شده که در آیه اوّل و دوّم خداوند به صورت کنایه به نظارتِ خود بر اعمال انسان ها اشاره دارد و در آیه سوّم خداوند به صورت کنایه به ابتدای خلقت کائنات اشاره دارد که به صورت مواد مذاب ( گازهای فشرده ) بوده است و ندانستن همین امر ( یعنی کنائی بودن آیات ) باعث خیالبافی هائی از ناحیه اشکال کننده شده است .

منبع: کتاب پاسخ به شبهات اینترنتی (مولف حجت الاسلام هادی کردان)

کلیه حقوق مادی و معنوی برای گروه قرآنی مبین محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری بدون منبع پیگیرد قانونی دارد .

 

یک پاسخ به “شبهه:بر طبق آیات قرآن،خداوند در کنار رگ گردن بر روی تخت الله که روی آب شناور است نشسته است!!!”

  1. سعید گفت:

    قرآن انقد تناقضات افتضاح داره که با این چیزا جمع نمیشه. رجوع شود به نقد قرآن در ویکی پدیا!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *