شبهه: در سوره یونس آیه ۲۰ گفته شد: ( مشرکین می گویند : چرا معجزه ای از پروردگارش بر او نازل نمی شود؟ بگو غیب و معجزات برای خدا و به فرمان اوست. شما در انتظار باشید. من هم با شما در انتظارم. ای پیغمبر به آنها بگو که غیب و معجزه از ناحیه خداوند است) همچنان که مشاهده می کنید ، این آیه صراحتا آوردن هر گونه معجزه به دست پیغمبر را رد می کند. بنابراین ، ادعای مسلمانان مبنی بر وجود معجزاتی از سویی پیغمبرشان کاملا بی اساس است .

شبهه :

در سوره یونس آیه ۲۰ گفته شده : « مشرکین می گویند: چرا معجزه ای از پروردگارش بر او نازل نمی شود؟ بگو غیب و معجزات برای خدا و به فرمان اوست.

شما در انتظار باشید. من هم با شما در انتظارم. ای پیغمبر به آنها بگو که غیب و معجزه از ناحیه خداوند است.»

همچنان که مشاهده می کنید این آیه صراحتا آوردن هر گونه معجزه به دست پیغمبر را رد می کند. بنابر این ادعای مسلمانان مبنی بر وجود معجزاتی از سوی

پیغمبرشان کاملا بی اساس است.

پاسخ:

قبل از بیان جواب به مقدمه ای اشاره می کنیم. به طور کلی کسانی که از پیغمبران الهی درخواست معجزه داشتند بر دو دسته بودند:

دسته اول:

کسانی که برای اطمینان از فرد مدعی نبوت، طلب معجزه می کردند و می خواستند ببینند که آیا واقعا فرد مدعی پیامبر خداست یا خیر. این عده افراد به دنبال

حقیقت بودند و معمولا با مشاهده معجزه به آن پیغمبر ایمان می آوردند.

دسته دوم :

کسانی که از روی هوا و هوس درخواست معجزه می کردند و دوست داشتند هر وقت هر معجزه ای از پیغمبران خواستند. بلا فاصله  پیغمبران نیز همان معجزه را برای آنها بیاورند! این عده افراد هیچ گاه به دنبال حقیقت نبودند بلکه می خواستند با درخوست معجزه و به چالش کشیدن پیغمبران از پیشرفت عقائد توحیدی جلوگیری کنند ! به این نوع معجزه ( معجزه دل به خواه وهوس الود است) معجزات اقتراحی می گویند.

نکته مهم :

پیغمبران الهی معجزه اقتراحی نداشتند یعنی این طور نبوده که معجزه پیغمبران به دلخواه عده ای از مردم باشد و هر وقت آنها گفتند ، پیغمبران معجزه ای بیاورند.

جواب اشکال

با دو دلیل می توان ثابت کرد، معجزه ای که مشرکین از پیغمبر طلب می کردند و خداوند آن را در آیه ۲۰ سوره مبارکه یونس مطرح فرمود، معجزه اقتراحی بود.

دلیل اول: در آیه بعد یعنی آیه ۲۱ سوره مبارکه یونس، خداوند متعال همین عده از مشرکین را تهدید می کند و می فرمایند ( قل لله اسرع مکرا) بگو خداوند سریع تر و کوبنده تر مکر می کند. خود همین تهدید نشان دهنده آن است که مشرکین به دنبال حقیقت نبودند بلکه می خواستند به اهداف شوم خود برسند.

دلیل دوم : در چند آیه قبل گفته شده؛ این عده از مشرکین به قدری لجوج بودند که به پیغمبر پیشنهاد می کردند تا کتاب آسمانی خود را به کتاب دیگری تبدل کند! و یا حداقل آیاتی که اشاره به نفی بت پرستی دارد را تغییر دهد! بنابر این ، از آیات قبل نیز مشخص می شود که این عده از مشرکین به دنبال کشف حقیقت نبودند لذا دائما برای فرار از ایمان آوردنشان، یا بهانه می گرفتند و یا از پیغمبر اکرم معجزه هوس آلود و دل به خواه طلب می کردند.

خلاصه جواب: با قرائنی که از آیات قبل و بعد آیه ۲۰ سوره مبارکه یونس ذکر شد چنین به دست می آید که معجزاتی که مشرکین از پیغمبر اکرم می خواستند، معجزات اقتراحی ( معجزه هوس آلود و دل به خواه) بود که وظیفه هیچ یک از پیغمبران نبوده که اینچنین معجزه ای برای مردم بیاورند. بنابراین ، آیه۲۰ سوره مبارکه یونس، آوردن معجزه از سوی پیغمبر اکرم را نفی نمی کند.

و در آخر…..

عجیب است که در دنیای امروزی عده ای اصرار دارند که ثابت کنند پیامبر مسلمانان فاقد معجزه بوده و به همین خاطر ، صلاحیت برای پیغمبری را نداشته است ! در حالی که معجزه شق القمر و جداشدن هر یک از دو نیمه ماه از یکدیگر به دستور پیامبر اکرم از نظر علوم روز و اخبار موثق دانشمندان امری حتمی به حساب می آید .

دقت کنید ! گزارشات دانشمندان نشان میدهد که در دستگاه منظومه شمسی و سایر کرات آسمانی ، انشقاقها و شکاف هائی روی داده است که برای نمونه به مواردی اشاره می کنیم :

نمونه اوّل: پیدایش منظومه شمسی : این نظریه از سوی همه دانشمندان پذیرفته شده است که تمام کُراتِ منظومه شمسی در آغاز  ، جزو خورشید بوده که بعد از جدائی و شکاف بین آنها ، هر یک از این کُر ات  در مدار خود به گردش درآمده است . بنابراین پیدایش کُرات منظومه شمسی از طریق شکافتن و جدائیِ بین آنها و خورشید صورت گرفته است .

نمونه دوم : آستروئیدها : قطعاتِ سنگهای عظیم آسمانی هستند که به دور منظومه شمسی در گردشند و گاهی از آنها به کُر ات کوچک و شبه سیّارات تعبیــر
می کنند . دانشمندان عقیده دارند ؛ آستروئیدها بقایای سیاره عظیمی هستند که در مداری میان مدار مریخ و مدار مشتری در حرکت بوده که بعدها بر اثر عوامل نامعلومی منفجر و شکافته شده است . این نمونه دیگری ازشکاف و جدا شدن در اجرامِ آسمانی است .

نمونه سّوم : شهابها : سنگ های بسیار کوچک آسمانی هستند که با سرعتِ شدیدی در مدار خاصّی دور خورشید در گردشند و گاه که مسیر آنها با مدار کره زمین تقاطع پیدا می کند ، به سوی زمین جذب می شوند . دانشمندان می گویند : این سنگ ها در حقیقت بقایای ستاره دنباله داری است که بر اثر حوادثِ نامعلومی منفجر و بعد از شکاف از هم جدا شده اند . بنابراین ،این هم نمونه دیگری  از شکاف و جدا شدن در اجرام آسمانی است با این بیان می توان گفت : شکاف و جدا شدن در منظمومه شمسی ، دور از ذهن نبوده و امر سابقه داری بوده است .

گزارش ناسا از شکاف در سطح ماه

در چند سال اخیر سازمان فضائی آمریکا ( ناسا ) در چند مقالفه ، سخن از شکاف های موجود در سطح ماه را به میان آورده است که نشان از صحّت و درستی معجزه شقّ القمر از ناحیه پیغمبر اکرم را دارد . ( که در آیات ابتدائی سوره مبارکه نجم بازگو شده است . )

در این مقالات چنین آمده : در سطح ماه ، سه نوع شکاف وجود دارد . اوّل شکاف های مارپیچی . دوّم شکاف های دایره­ای که گاهی قطرش به هزار کیلومتر می رسد . سوّم شکافی که به طور کمربندی دور ماه را گرفته است . شکاف های مارپیچی امری عادی به حساب می آید . شکاف های دایره ای در اثر سقوط سنگهای آسمانی است امّا شکاف کمربندی که دور ماه را گرفته است . نمی تواند با سقوط سنگ آسمانی پدید آمده باشد و دلیل علمی برای این نوع شکاف در سطح ماه وجود ندارد . ناگفته پیداسشت قضیه شقّ القمری که مسلمانان به آن عقیده دارند. واقعیت دارد .

آری عزیزان ، افرادی که در دنیای امروزی شاهد این معجزه ماندگار هستند ولی اصرار دارند که همچنان پیغمبر اکرم را فاقد معجزه معرفی کنند بهمانند ابوجهلی که با چشم خود شقّ القمر را دید ولی منکر آن شد و دست به هزار توجیه نابجا زد خود را مصداق آیه ۱۷۹ سوره مبارکه اعراف قرار داده اند که می فرماید « لَهُمْ َاعیُنٌ لا یُبْصِرونَ بِهَا » آنها چشم دارند امّا نمی بینند.

منبع: کتاب پاسخ به شبهات اینترنتی جلد۱ در

کلیه حقوق مادی و معنوی برای گروه قرآنی مبین محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری بدون منبع پیگیرد قانونی دارد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *